Posts in Category: fontos

Állattenyésztés

A Tedeji gazdaság megalakulása óta, a 60-as évek közepétől a tejelő szarvasmarha tenyésztés meghatározó ágazat a gazdaság életében. A természeti adottságok, a nagy kiterjedésű intenzív szálastakarmány termő területek, a telephely közelében elhelyezkedő öntözhető abrak- és tömegtakarmány termő területek megfelelő alapot és biztonságos hátteret nyújtanak a nagy létszámú szarvasmarha tenyésztés számára. A hazai tejhasznú ágazat tenyésztési irányelveit és a tejpiac igényeit követve Tedejen is a tejelő magyar barna, majd a tejelő magyar tarka és a hungarofríz fajta tenyésztése folyt, majd végül a 90-es évek elején kezdődött el a tisztavérű holstein-fríz fajta tenyésztése. A 95 %-os holstein vérhányadú állomány jelenleg is magas beltartalmú extra tej termelésére képes, az értékesített tej 4,2 %-os zsír és 3,4 %-os fehérje tartalmú. A Tedej Zrt. 12,5 millió liter tejkvótával rendelkezik, jelenleg 1700 darab tejelő tehén termelésével.
A minél nagyobb genetikai előrehaladás kihasználása érdekében a legfejlettebb tenyésztési és szaporodás biológiai technológiákat alkalmazzuk. Az amerikából és kanadából származó mélyhűtött szaporító anyag használatával a világ legjobb bikáitól származó tehenek termelnek állományunkban. 2005-ben 110 darab embriót ültettünk be növendék üszőkbe, melyekből megszületett utódok a hazai tenyésztés magas genetikai értékét képviselik. A kimagasló küllemű és termelésű tehenek értékeit saját embrió mosással és beültetéssel tartjuk fönn állományunkban. Az ivarspecifikus szaporító anyagnak köszönhetően pedig (melyek kizárólag nőivarú utódokat hoznak létre) el tudjuk érni, hogy állományunkban 15 %-kal több nőivarú utód születik, mint amennyi bikaborjú.
A magas tejtermelésű állomány takarmányozására szolgáló tömegtakarmányokat saját területeinken állítjuk elő, melyek kitűnő minőségét a legmodernebb betakarító géppark biztosítja. A 12 000 bála réti és lucerna széna minőségének megóvását fedett szénatározók biztosítják, a kimagasló termésátlagú öntözött területeken termesztett lucernából 6 000 tonna magas fehérje tartalmú szenázst készítünk. A 35 000 tonna siló kukorica szilázs a telepek körül elhelyezkedő területekről takarítjuk be.
A gazdaságos és hatékony termelést, a genetikai értékek kihasználását számos beruházás és fejlesztés szolgálja. A nyitott, pihenőboxos, ventilátorokkal felszerelt istállókban a tehenek nyáron is jól érzik magukat. Az ősszel átadásra kerülő 50 állásos körforgós fejőház a világ legmodernebb fejési technológiáját hozza elsőként hazánkba. A tehenek egyedi azonosítása és a napi egyedi tejmérés nagy segítséget nyújt az ivarzó tehenek kiválogatásában, a tehenek termelésének napi szintű nyomon követésében illetve a beteg tehenek kiválogatásában. Az új silótér építésével az erjesztett takarmányok minőségének javulását és a veszteségek csökkentését kívánjuk elérni. A trágyakezelési technológia korszerűsítése pedig nemcsak a tehenek komfortérzetét javítja, hanem az elvárt környezetvédelmi előírásoknak megfelelően hatékony és talajkímélő trágyakezelést tesz majd lehetővé.

Tudta –e: a nagy tejtermelésű tehenek a napi 65 liter tej termeléséhez 50-55 kg takarmánykeveréket és 200 liter vizet is elfogyasztanak. A takarmány emésztését a bendőben 300 baktériumfaj segíti, az állatok kérődzése közben 180 liter nyál képződik naponta.

Növénytermesztés

A növénytermesztés területe a bérelhető földek függvényében alakul, jelenleg mintegy 4.818 ha szántó és 1.486 ha legelő területen folyik.

A növénytermesztés által megtermelt termékek nagy részét az állattenyésztésben használjuk fel. Az állatállomány szükséglete feletti őszi búza, kukorica mennyiséget külföldi és belföldi piacokon értékesítjük.

Növénytermesztésünk elsődleges feladata s nagylétszámú állatállomány takarmányszükségletének biztosítása. A szántóterületeink jelentős, több, mint 1000 ha-os része öntözésre berendezett. A Keleti-főcsatornán érkező Tisza vizét egy összetett csatornarendszer a pusztai nyomásközpontba vezeti. A nyomásközpont nagy teljesítményű szivattyúi a vizet a felszín alatti nagynyomású AC csővezetékrendszerben továbbítják. A felszín alatti vízvezetékrendszerhez a szántóföldön lévő öntözőberendezések ún. hidrásokon keresztül csatlakoznak. Az öntözőgépeink zömében lineár típusú esőztető berendezések, melyek a vizet a csendes esőhöz hasonló módon, a talajszerkezetet kímélve juttatják ki.

Vetésszerkezetünkben egyre meghatározóbb növény a lucerna. Óriási lehetőséget látunk benne, a hazai fehérjegondok megoldásában.

Társaságunk a térségben úttörőként kezdett a gyümölcstermesztésbe. Jelenleg 66 hektár intenzív alma ültetvénnyel és 43 hektár csonthéjas gyümölcsössel (meggy, cseresznye, szilva) rendelkezünk. A kisnövésű almafák támrendszere mellett 1 méteres tőtávval vannak telepítve. A sorköz füvesített, melyet rendszeresen ápolunk. Az ültetvény korszerű csepegtető öntözőrendszerrel van felszerelve, mely tápoldat kijutatására is alkalmas. Az ültetvény vagy nagy kézimunkaerő igénye miatt hosszú távon jelentős szerepet játszik a foglalkoztatásban. A gyümölcsös fokozatosan fordult termőre. A betakarított termés, válogatás után korszerű légösszetételt szabályozó hűtőházba kerül. A hűtőház, amely 2002-ben került átadásra, 1100 tonna gyümölcs romlásmentes tárolására alkalmas.

Takarmány-gazdálkodás

Az alábbiakban röviden bemutatjuk azokat a jelentősebb termékeket, melyek Tedejről könnyen beszerezhetőek a környéken meglévő és a leendő kis- és nagyüzemi állatállomány részére. Az ismertebb, nagyobb volumenű tápokon túl, néhány kuriózum is felkerült listánkra. A bemutatás természetesen közel sem teljes körű, és elsősorban a keverőüzemünk közvetlen ajánlatának változatosságát kívánja szemléltetni.

A ’90-es években abszolút modernnek számító tedeji keverőüzem az elmúlt négy évben teljesen megújult. Kicseréltük az anyagtovábbító rendszert így a takarmány törvény végrehajtására kiadott 43/2003. FVM Rendelet szerinti anyagelmaradás-mentes gyártást tudunk megvalósítani. Szem előtt tartva a környezetvédelmi előírásokat, a meglévő kétmenetes keverés (előkeverék gyártás és lisztes összemérés) helyett, szemes összemérést valósítottunk meg és minimálisra csökkentettük a porkibocsátást. A beépített SKIOLD típusú tárcsás daráló végzi, a bemért anyag aprítását energiatakarékosan, a gyártott tápot felhasználó állatfaj és korcsoport igényeihez igazítva a szemcseméretet.

A takarmány keverékek optimális energia tartalmának biztosítására növényi olajok bedolgozási lehetőségét is megoldottuk mind a dercés, mind a granulált termékre egyaránt. A takarmány felhasználás optimalizálása érdekében, szükségessé vált a késztápok jó minőségű granulálása 3 mm és 5 mm matricákon, és esetleges visszaroppantása.

Gyógyszeres anyagok, premixek felöntése a keverőgépre szerelt beöntő garaton keresztül történik. Hajdú-Bihar megyében egyedülálló módon, Tedejen az állatgyógyászati készítmények késztermékre vetített hatóanyag tartalmának legkisebb mennyisége 2 mg/kg, a vényköteles készítmények esetében a legnagyobb mennyisége 3000 mg/kg lehet.

A számítógépes folyamatvezérlő rendszer, alkalmas a komponensek összemérésén felül, a teljes technológiai folyamat automatikus irányítására és termelési folyamat dokumentálására. Különös gondot fordítunk az üzem Minőségellenőrzési szabályzatában és a HACCP rendszerben kidolgozott eljárások rendszeres karbantartására és gyakorlati végrehajtására.

A Tedejen gyártott tápok mindegyikére, kivétel nélkül jellemző az egyöntetű, kiváló minőségű szemes és ipari alapanyag felhasználás. Beszállítóinktól megköveteljük, hogy az általuk szállított termékek első osztályú minőségű, tiltott- és nem kívánatos anyag-mentes legyen. Nem megengedett állati eredetű szövetet nem tartalmazhat, és hogy a GMO tartalomra vonatkozó törvényi előírásokat maradéktalanul betartsák.

A Tedej Agrártermelő ZRt., a keleti térségben olyan egyedülálló szója és gabonafélék, vagy ezek keverékeinek feltárását szolgáló technológiai berendezést épített, mely segítségével magas beltartalmi értékű és nagy fehérje tartalmú takarmányok állíthatók elő, magas hőmérsékleten és nyomáson, mechanikus zúzással és őrléssel az extruder csigás művelő egységében. E kettős hatás következtében ínaktiválódnak a termék káros anyagai, a kezelés hatására a gabona magvak keményítőtartalma feltáródik és így az emészthetősége fokozódik. A gombák és baktériumok elpusztulnak, és ezáltal a gyógyszer felhasználási igény is csökken vagy teljesen feleslegessé válhat.

Minőség: Kukorica pehely Árpa pehely Búza pehely Full-fat szója
Ny.feh. % min.: 7,5 12,0 12,0 30,0
Ny.rost %max.: 2,0 5,0 5,0 6,0
Nedvesség % max.: 14,0 12,0 12,0 12,0
Nyers zsír % min.: 2,0
Nyerszsír+feh. max.: 50,0
Ureáz aktivitás N/mg max.: 0,3

A lucerna nagyon értékes takarmány, mely fehérjében, karotinban, az ásványi elemek közül kalciumban és vasban gazdag. Májustól októberig, tehát egész évben etethető. Az MGF üzemünk évente több mint 2000 tonna kiváló minőségű lucernapelletet és dehidratált lucernaszecskát készít.

Minőség:            Lucerna pellet        Lucerna szecskabála
Ny.feh. % min.:            15                15
Ny.rost %max.:            26                26
Nedvesség % max.:        14                14
Pellet átmérő mm.:        12
Bála mérete cm sz./hossz./mag.:                    110/130-160/80
2 db bála/raklap

A szemestermény szárító üzemünkben a térségben, a legkedvezőbb díjakon tudjuk a környékről beszállított terményeket tisztítani, szárítani, tárolni. Tárolókapacitásunk mintegy 70000 tonna, jó minőségű, beázás mentes, ipari padlóval ellátott tárolóhelyek.

A takarmány-gazdálkodási ágazat dolgozóinak oktatási programjához igazodva, a személyzet rendszeres szakmai elméleti és gyakorlati oktatásban részesül. Nagy hangsúlyt helyezve a gyártás során, a nyomon követhetőséget biztosító nyilvántartások vezetésének fontosságára, a gyártástechnológiai utasítás műveletpontos végrehajtásának jelentőségére, a gyógyszeres takarmány előállítás során felhasznált termékek által kiváltható közegészségügyi problémákra, a káros keveredés veszélyére, a kimérés körülményeire, pontosságára stb.

Tedej ZRt. takarmány-gazdálkodási ágazata által előállított tápokat ömlesztve és igény szerinti zsákos kiszerelésben hozzuk forgalomba, sertés, baromfi és szarvasmarha különböző korcsoportjainak és hasznosítási irányukhoz igazodva. Az extruder üzemi termékeket, a szója, kukorica, búza, és árpa pelyheket és a és a lucernaliszt üzemi termékeket ömlesztve és big-bag csomagolásban is értékesítjük.

 Budai László
ágazatvezető

Frissen préselt gyümölcslé

Társaságunk a térségben úttörőként kezdett a gyümölcstermesztésbe. Jelenleg 60 hektár intenzív alma ültetvénnyel és 15 hektár csonthéjas gyümölcsössel rendelkezünk.